Nie wiesz co warto kupić? Czytaj i dodawaj rzetelne RECENZJE, OPINIE i TESTY z całej sieci w jednym miejscu: na allstuff.pl.
Oszczędzaj swój czas i pieniądze, kupując tylko najlepsze produkty i usługi.
Sprawdź też "prawo konsumenta" by każda Twoja reklamacja lub zwrot towaru były zawsze pozytywnie rozpatrzone.

Jak wybrać pierwszą lustrzankę? Nikon D5000

123455.0 / 5.0
Portret użytkownika Peter
123455.0

DODAŁ RECENZJĘ:

Peter
Początkujący
16.01.2011
Jak wybrać pierwszą lustrzankę? Nikon D5000
Oceny AUTORA
12345
4
12345
4
12345
5
12345
5

Wstęp

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nazywam się Piotr i dłuższego czasu zajmuje się hobbystycznie fotografią cyfrową. Zaczynałem od robienia zdjęć komórką, później kompaktowy Sony. Moja pierwsza lustrzanka to był Nikon D40, obecnie robię zdjęcia D90. Postanowiłem porównać dla Państwa kilka niedrogich lustrzanek, abyście mogli Państwo bardziej świadomie rozpocząć swoją przygodę z fotografią.

Wielu z nas może zadać pytanie, dlaczego lustrzanka, skoro dostępne są proste w obsłudze kompakty, które mieszczą się w kieszeni? Lustrzanki dają nam po pierwsze lepszą jakość zdjęć, mają opcję zapisu zdjęć w wysokiej jakości plikach NEF/RAW - a to ma duże znaczenie w późniejszej cyfrowej obróbce fotografii. Są szybkie i dają możliwość pełnego panowania nad warunkami oświetleniowymi, możliwość eksperymentowania z długimi czasami naświetlania - zamrażanie i rozciąganie ruchu, które między innymi pozwalają nam osiągnąć artystyczne efekty. Dobre lustrzanki nie są tanie, ale jeśli się rozwijamy, to za jakiś czas możemy modyfikować swój sprzęt, zmieniać obiektywy i odkrywać przed sobą nowe możliwości.

Z drugiej strony, jeśli zdjęcia robimy jedynie na rodzinnych imprezach, na wakacjach, na szkolnych przedstawieniach, dzieciom na spacerach - to zakup dużej i nieporęcznej lustrzanki nie jest dobrym pomysłem. Takim osobom polecam raczej dobre i szybkie kompakty, np. Panasonica lub Sony z dużym zoomem optycznym i w miarę jasne z szerokim wyborem trybów pracy.

Pamiętajcie jednak, że dobre kompakty również kosztują od 1000 zł w zwyż. Wszystkim planującym zakup jakiegolwiek aparatu polecam poważnie się zastanowić czego tak naprawdę potrzebują.

Warto wiedzieć jak szybko aparat reaguje, jakiej jakości kręci filmy, jaki jest dostęp do funkcji, jak działa autofocus, jak mierzy światło i jakie ma wartości ISO. Należy więc trochę poczytać przed zakupem i sprawdzić specyfikację. Z pewnością zobaczcie zdjęcia zrobione aparatem, którego zakup rozważacie - najlepiej na rzetelnych stronach z testami fotograficznymi, gdzie pokazane są zdjęcia z różnymi wartościami ISO, zrobione o różnych porach dnia.

Zobaczcie jak odwzorowane są kolory, jak szczegóły, jak wygląda ostrość poza centrum kadru. No trochę tego jest:) Mam nadzieję, że pomogę tym, którzy mają ograniczony budżet i szukają w miarę dobrej lustrzanki. Piotr

Estetyka

Jakość wykonania tego modelu Nikona jest bardzo dobra. Jak wspomniałem sam jest użytkownikiem Nikona i miałem doczynienie z D40 i D90 i nie mam żadnych zastrzeżeń do jakości produktów Nikona. Aparaty Nikona są solidne i to bez dwóch zdań. Nie wymagają też specjalnie delikatnego trakowania, bo użyty do obudowy materiał jest odporny na zarysowania i nie zaszkodziło moim aparatom przenoszenie w plecaku bez pokrowca. Bardzo funkcjonalny jest uchwyt do trzymania aparatu - pokryty jest antypoślizgowym materiałem. Aparat Nikon D500 wygląda po prostu równie solidniem tak jak wyższe modele. Żadnych zbędnych dodatków, które mają zwiększyć jego atrakcyjność. Jest również fragment antypoślizgowej gumy pod pokrętłem wybieraka, żeby palec się nie ześlizgiwał i żeby aparat nie wysunął nam się dłoni, jak chcemy zrobić szybkie zdjęcie. Ogólnie estetyka na piątkę, bo jest solidna i prosta.Jeśli ktoś szuka nowoczesnego designu i tego powiewu nowoczesności to raczej w kompaktach. Nikon D5000 wygląda tak, jak ma wyglądać lustrzanka i przede wszystkim ma dobrze leżeć w dłoni i tyle. Ja stawiam na jakość wykonania, nie na  wygląd.

Ergonomia

Aparat jest trochę mały, jak dla mnie. Czym mogę Was przekonać do konkretnego modelu, bo do jakości produktów Nikona nie muszę raczej przekonywać:) Po pierwsze, jeśli to Wasza pierwsze lustrzanka i przesiadacie się z kompaktu, to na pewno zadowoli Was opcja podglądu w wyświetlaczu na żywo, tzw. LV. Być może na początku będzie Wam trudno pracować z okiem przyklejonym do wizjera, a LV pomoże Wam przetrwać okres przejściowy:)

Pracę z nowym rodzajem sprzętu z pewnością początkowo ułatwi Wam możliwość wybrania sobie trybu tematycznego, który w razie opresji z kłopotu. Dla początkujących i użytkujących do tej pory całkowicie zautomatyzowane kompakty, oraz dla poszukujących, używanie programów tematycznych będzie niejakim drogowskazem, który pomoże wprowadzi nas w temat ustawień manualnych.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisku korekty ekspozycji zaraz obok migawki. Dzięki temu przyciskowi możemy sobie szybko poprawić światło, gdy fotografowana scena jest zby ciemna lub prześwietlona. Wystarczy przytrzymać przycisk i pokręcić pokrętłem i sprawdzić w wizjerze lub na ekranie, czy są ustawione porządane przez nas wartości.

Żałuję tylko, że nie można sobie zmienić ISO podobnie jak ekspozycji za pomocą wybieraka i jednego klawisza - takie udogodnienie mamy już w D90.

Jest dużo ustawień lampy błyskowej, to pozwoli nam poeksperymentować. Możemy też podłączyć zewnętrzną lampę błyskową i jest też opcja sterowania radiowego, dzięki czemu możemy pracować z kilkoma lampami - to dobre dla początkujących fotografów studyjnych.

Poważnym problemem może być jedynie brak silnika w korpusie aparatu, oznacza to, że w przyszłości będziemy musieli kupować obiektywy z własnym silnkiem i trudno będzie nam dopasować obiektywy, które możemy kupić okazyjnie, lub mamy gdzie w domu.

Plusy i Minusy

Plusy: Nikon, a to już dużo mówi. Matryca ma specjalny system samoczyszczenia, bardzo duża wydajność baterii i szybkie ładowanie (całkowicie wyczerpana bateria ładuje si do 1.5 godz.). Dla amatorów zabawy ze światłem możliwość współpracy aparatu z kilkoma lampami błyskowymi i wyzwalanie radiowe. Bardzo bogate menu - możliwość przeprowadzenia szybkiego retuszu, pomniejszenia zdjęcia itp.

Bardzo szybki czas działania - reakcja zaraz po włączeniu, żadnego mruczenia jak w kompaktach. 4 rodzaje autofocusa i 3 rodzaje pomiaru światła i 13 programów do robienia zdjęć.

No i to oczywiście to, co powinno zadowolić wielu użytkowników - KAMERA, która jest stosunkowo nową opcją w przypadku lustrzanek. Kamerująć możemy sobie wybrać jakość kręconego filmu i tym samy oszczędzić potrzebne na karcie miejsce.

To tylko niektóre informacje o tym sprzęcie, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Resztę danych aparatu możecie zobaczyć w tabeli z danymi technicznymi.

Minusów nie mogę przyznać zbyt wiele - jedyny problem jaki widzę, to brak silnika w korpusie. Sprawdzałem opinie użytkowników i aparat zbiera bardzo pozytywne komentarze od użytkowników.

Jakość/Cena

Cena ok. 2000 zł, to nie jest dużo za taki sprzęt. Spokojnie aparat posłuży nam za dobrego przewodnika w cyfrowej fotografii. Nikon ma bardzo dobre i intuicyjne menu. W cenie 2.000 zł dostajemy dobrą lustrzankę z obiektywem, bardzo dobrą baterię, która jest naprawdę bardzo wytrzymała. Szeroki zakres ustawień od pełnej automatyki do ustawień całkowicie manualnych. Możecie również skorzystać z możliwości nakręcenia filmu. Trzeba przyznać, że jest trochę mały jak na lustro i może być trochę ciasno przy regulacjach. Polecam jednak serdecznie, bo Nikony są szybkie, dobrze ostrzą i są trwałe, odporne na zniszczenia.

Jeśli miałeś/aś styczność z tym towarem, oceń go!
Estetyka
0 / 5 12345
Ergonomia
0 / 5 12345
Plusy i Minusy
0 / 5 12345
Jakość/Cena
0 / 5 12345
Oceń również wiarygodność recenzji!
Wiarygodność recenzji
0 / 5 12345

Gorrrące linki do stron z recenzjami w sieci:

Na tych stronach uzyskasz więcej informacji na temat tego towaru:
Aktualnie nie dodano żadnych gorących linków.

Napisz komentarz:

Na skróty